שמש העמים

רגע לפני חגו של האיש עם הזקן הלבן, היו שציינו חג קטן לכבוד השפם השחור: איי.פי. הודיעה לפני כמה ימים על אזרחים רוסיים המתגעגעים לסטלין, ומציינים את יום הולדתו ה-125. כך-וכך אחוזים, אומר איזה סקר, סבורים שהוא היה מנהיג דגול וחזק, וכן הלאה.

במקרה נתקלתי לאחרונה בכמה אנקדוטות סטליניסטיות, בלי קשר לכלום, ואני מרכז אותן כאן להנאתכם, עפ"י קטגוריות: 

  
משפחה:
"ואת מי את אוהבת יותר: את אבא או את אמא?"

"את סטלין," אמרה הילדה…"

[הרפתקות החייל איבן צ'ונקין מאת ולדימיר ווינוביץ'. תרגום צבי ארד.]

זמן והסטוריה: 
"הוי, הגרוזינים חיים הרבה זמן."
 

[משפט נפוץ של אסירי הגולאגים בתקופת סטלין. מתוך ספרה של אן אפלבאום, "גולאג."]

שלושה ימים לא הפסקנו לבכות כשהוא מת, ימח שמו."

[אמא של חבר שלי, נולדה ברוסיה והייתה נערת קומסומול כשהודיעו על מותו.]  

 

אמנות וספרות:

"אין אמנות לשם אמנות. אין, ולא יתכן שיהיו, אמנים, סופרים, משוררים, מחזאים, במאים או עתונאים "חופשיים", הניצבים מעל החברה. איש לא זקוק להם."

[סטלין על אמנות ותרבות ]
 

"הפקודות ניתנו מבית הכפר של סטלין בקונצייבו. הוא מסר אותן לסוכן הממונה ללא הבעת רגש גדולה יותר מאשר פקודות להרוג קולאקים או כמרים או נשים גלויות-לב של ידידים יקרים. …לא היה כאן עניין של שנאה, רק של נאמנות. סטאלין ידע שתיתכן נאמנות רק לאומה אחת. מה שלא ידע היטב היו שמות הסופרים ברשימה שלו. כשהוצגה לפניו הרשימה בבוקר שלמחרת, חתם על הצו, למרות שכעת היו בה עשרים ושבעה, שעה שאמש היו בה רק עשרים וששה.
לא משנה. מלבד אולי למספר עשרים ושבע. 

[נתן אנגלנדר, גלגול בפארק אווניו ]

 

אנימציה:

"המושבה של הדרדסים מתארת בצורה מושלמת חברה סוציאליסטית…דרדסבא מאז ומתמיד היה מנהיג מושבת הדרדסים ומעולם לא התקיימו בחירות לבחירתו, ולכן דרדסבא מעוצב על פי המודל של סטלין."

פורום דרדסים ]

 

"אחת הבעיות שלנו כאמני אנימציה מצריים היא שכל אחד מאתנו מעדיף לעבוד לבד. זאת בעייה, כי שום הפקה גדולה לא תעשה באמצעות אמן אחד או שניים, אלא רק בעבודת צוות."

[סטלין אל-רמלי, פרופסור לאנימציה באוניברסיטת מיניה. אל-אהראם, אוגוסט 2003. ]

 

בלשנות: 
"אם החבר סטלין כתב ניב קוּרְסְק-אוֹרֶל, הרי שמהיום ואילך ממנו תיווצר השפה הרוסית."

[המזכירוּת של סטלין לבלשן ויקטור וינוגראדוב, שביקש להעיר על פליטת-קולמוס של סטלין, שהכניס טעות עובדתית חמורה למאמר בלשני שהכין עבורו וינוגראדוב. בתוך סטלין, על המטריאליזם והלשון. מרוסית רומן וטר. ]

מדעי הטבע:
"ליד המשפט "כל מדע הוא מטבעו בעל נטייה מעמדית" הופיעה ההערה הבאה: "הא הא הא!!! ומה בקשר למתמטיקה? ומה בעניין דארוויניזם?" 

[סטלין עורך את הרצאתו של ליסנקו. מתוך:

 Kirill Rossiyanov: STALIN AS LYSENKO'S EDITOR
 Reshaping Political Discourse in Soviet Science
 http://eserver.org/cyber/stalin.txt]

"סטלין לא הסתפק בטרנספר של אוכלוסיות אנושיות. בתקווה לייצר מקור מזון חדש, הגה תוכנית שהוגשמה בפועל רק בשנות ה-60: אלפי סרטני קמצ'טקה ענקיים (מידתם כשהם בוגרים כמטר) הועברו מצפון האוקיינוס השקט אל ים ברנטס, ליד מורמנסק.
בניגוד לגולים האנושיים, הם הסתגלו היטב והתרבו, התפשטו בהדרגה למימי נורווגיה. לסרטן אין מתחרים טבעיים על מזון (הם אוכלים ביצי דגים) ואקולוגים חוששים משינויים שישפיעו על המאזן הביולוגי באזור ." 

[Copyright (c) 2002,  Reprinted with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Washington DC 20036

 

תעופה וחלל:

"והנה צנח לאטו מהשמיים החבר סטלין. לבוש היה שמלה, בעל שפם, ומקטרת בין שיניו. בידיו החזיק רובה."

[הרפתקות החייל איבן צ'ונקין, מאת ולדימיר ווינוביץ'. תרגום צבי ארד.]

"ב-1948, בפקודת סטלין, הובאה למוסקווה הדגימה הראשונה של עב"מ. סוחובייב, אמן, עתונאי  וארכיאולוג סובייטי נודע, תאר את האירועים שקדמו לכך…"

[פראבדה, נובמבר 2002

 

מציאות ומטריקס:

"האם לא חי לנין עצמו, בשתי שנות חייו האחרונות, בסביבה נשלטת דומה לזו, שבה, אנו יודעים היום, הדפיס סטלין במיוחד עבורו עותק יחיד של פראבדה, בו צונזרו כל הידיעות שיספרו ללנין על המאבקים הפוליטיים המתרחשים, בטענה שהחבר לנין זקוק למנוחה".

[סלבוי ז'יז'ק על הסרט מטריקס ]

"ז'יז'ק צריך להתעסק בצדן הפנימי של וגינות, ולא במהפכה הסוציאליסטית…זה לפחות נושא שבו, יש לשער, יש לו ניסיון מכלי ראשון."

[הערות על זיז'ק מאת Louis Proyect]

 

מתוך "הקומיסר נעלם", על פיברוק תמונות בתקופת סטלין.

 

סטלין עם יזוב, ראש הנ.ק.ו.ד.   –      ובלעדיו (לאחר שחוסל)

 

הולך ופוחת הדור: סטלין וחברים לדרך בסיביר, 1915; שלוש גירסאות של אותה תמונה. סטלין בקסקט ושפם, מימין.

 

 עוד על סטלין: שני מצעדים

14 תגובות בנושא “שמש העמים”

 1. דבר ראשון לא הבנתי את ההערה על המדע,איפה פה הביקורת או ההפרכה? בקשר לזה שמתגעגעים לסטלין אין כל פלא,ע"פ הדו"ח האנושי של האו"ם שיצא השנה 54% מאוכלוסיית רוסיה חיים בפחות מ-4$ ליום,תוחלת החיים ירדה מ-64 ל-59 בעשור האחרון

 2. אני זוכר את כותרת העיתון האדומה באחד מעיתוני הערב – סטלין מת הלילה. הורי שמרו את העיתון, נדמה לי שראיתי אותו בתוך ארון הקרח. גם את ארון הקרח הם שמרו. אתה אף פעם לא יודע אם ההמצאה החדשה של המקררים שהגיעו אז מאמריקה תחזיק מעמד. הכותרת הזאת נכנסה לי לראש כמו פרסומת. שמעתי את השם סטלין בשיחה והייתי עונה בקול רדיופוני, סטלין מת הלילה.
  כעבור שנים בצבא, אני זוכר שיחה עם שניים מעולי רוסיה של שנות ה-70, אמרתי כנראה משהו על ששת המיליונים שמתו בשואה, ואני זוכר את נחרת הבוז שלהם, סטלין רצח הרבה יותר מיליונים. לא שלבם היה גס בקורבנות היטלר, אבל אני מניח שהם רצו להכניס קצת בינה בקודקודי.
  מה שמעניין הוא כיצד בספרי ההיסטוריה ובדרך הסיפור של קורות מלחמת העולם השנייה נוטים להחליק את השנתיים הראשונות בין הסכם ריבנטרופ-מולוטוב ובין מבצע ברברוסה ופלישת היטלר לרוסיה. מתחילים לספור את סטלין מעמידתה של סטלינגרד. אף ששיתף פעולה עם היטלר בחלקה הראשון של המלחמה, מה שזוכרים כולם הוא שהצבא האדום הציל אותם בסופה

 3. אני שמעתי ואני לא יודע אם זה נכון – אבל שגם הוא וגם נפוליון וגם היטלר כבר נולדו עם שיניים. ושזה חריג. אבל ששלושתם נולדו כך? האם זה נכון? והאם נכון שמי שייוולד כך חבל לו להתאמץ להיות בן אדם מן השורה.

 4. אבי: הדברים מובאים כפי שהם; בקצרה, סטלין מבקר את משנתו המדעית של ליסנקו, שנחשב דווקא בן-טיפוחיו ועושה דברו. על ליסנקו – http://en.wikipedia.org/wiki/Trofim_Lysenko
  דוד: בארץ תמיד הכל יותר מסובך: אני תמיד שמעתי דברים בנוסח "הוא הציל אותנו מהנאצים, ימח שמו, רוצח." אבל הטרוניה על תדמיתו החיובית-יחסית של סטלין (בהשוואה להיטלר) במערב ידועה – לא מזמן פירסם מרטין איימיס ספר בשם Koba the Dread , וגם "גולאג" של אפלבאום שיצא עכשיו עוסק בכך.
  עמי, תודה, סידרתי. סאלוט.
  שועלי, אין לי מושג בעניין השיניים, אבל הרשת בטח רוחשת שמועות בעניין.

 5. מצויין :)! – שיניתי..
  אגב, לא התעמקתי בביקורת המסויימת הזאת על ז'יז'ק, סתם לא יכולתי להתאפק…
  אבל התאור שלו בעניין לנין מופיע במקורות אחרים בצורה שונה. פה ושם מוזכר ש"הציעו" להדפיס עיתון מיוחד, וכן הלאה. אולי צריך לבדוק את זה. אבל בפעם אחרת.

 6. בטרם קראתי רשימה זו, רציתי להסב את תשומת לבך לתגובה שלי על הרשימה על גינטר גראס – האתר שקישרת אליו באותה רשימה מכיל (במדור "היסטוריה") חומר מתועב ועדיף שתסיר את הקישור.
  תודה.

 7. מעניין שאחד המו"לים העברים המתמחים בפומו (בבל, דומני) טרח לתרגם ולהוציא ספר מסות מפרי עטו של סטלין בשנה שעברה. תמהני מהו השיקול המו"לי שעמד מאחורי המהלך.

  דוד שליט: אפשר להוסיף את ויקטור סובורוב השנוי המחלוקת לרשימת אלה שמבקשים להטיל חלק גדול יותר מהאחריות למלחמת העולם ופשעיה על ברית המועצות ועל סטלין.
  ישנו אתר עברי המוקדש לספרו המרכזי של סובורוב, "בוקע הקרח".

השאר תגובה